Delta

Popularny miesięcznik matematyczno-fizyczno- astronomiczny

Nr 12/2005

MiniMaraton Matematyczny
Na początku września 2004 r. w Białymstoku odbył się uroczysty Zjazd Polskiego Towarzystwa Matematycznego z okazji 85-lecia powstania Towarzystwa. Towarzyszyło mu wiele imprez popularno-naukowych dla młodzieży, zorganizowanych w ramach Dni Matematyki w Białymstoku. Na ich zakończenie odbył się MiniMaraton Matematyczny - konkurs dla gimnazjalistów pod patronatem Magazynu Miłośników Matematyki. Wzięło w nim udział ponad 100 uczniów. Maraton składał się z sześciu 45 minutowych rund (mini w nazwie wzięło się właśnie ze z góry ograniczonego czasu trwania zawodów). Najlepszym do końca wiernie kibicowali pod drzwiami koledzy, nauczyciele i rodzice. Zwycięzcami zostali: Joachim Jelisiejew (I), Grzegorz Mironowicz (II) i Marcin Kamiński (III), którym raz jeszcze gratulujemy.

Poniżej przedstawiamy wyciąg z regulaminu konkursu i maratonowe zadania. Na końcu zamieszczamy prawidłowe odpowiedzi i sposób oceniania, a jeszcze dalej - wskazówki do rozwiązań. Jeśli ktoś z Czytelników Delty uzna zadania maratonu za interesujące na tyle, by je rozwiązać, lub sam pomysł maratonu ciekawy na tyle, bo go wykorzystać, będzie nam bardzo miło. Przy okazji dziękujemy Redakcji Delty za gościnne przyjęcie nas na jej stronach.
Redakcja MMM

Nr 9/2004

W dziale Mała Delta czytaj MMM z wizytą w Delcie, czyli lekcja z okazji Festiwalu Nauki.
Małą Deltę opracowała Malgorzata Mikołajczyk.

Nr 1/2004

Miłośnicy matematyki mają swoje czasopismo: Magazyn Miłośników Matematyki, w skrócie mmm. Określenie "miłośnik" należy rozumieć wąsko: w zasadzie nie obejmuje ono zawodowców ani pretendujących do bycia zawodowcami, ale jest ono wystarczająco szerokie, by objąć wszystkich, którzy są ciekawi matematyki, lubią myśleć logicznie i rozwiązywać nietypowe zadania, często niewymagające obliczeń, a jedynie dobrego pomysłu. Matematyka jawi się jako obszar przyjazny i przytulny, choćby i wbrew doświadczeniom lekcyjnym, które zresztą mogą stać się przyjemne po lekturze artykułów z cyklu Matematyka od podstaw albo Samouczek zadaniowy.

Jeśli redakcja dedykuje czasopismo uczniom gimnazjum, to nie należy się tym zrażać. Innym też wolno czytać.
I warto!

Matematyka

Nr 1/2003

Magazyn Miłośników Matematyki to nowy kwartalnik przeznaczony dla interesujących się matematyką uczniów gimnazjum, a także dla amatorów zagadek i łamigłówek. Pismo ma za cel nie tylko przedstawianie tych zadań, ale także uczenie ich rozwiązywania. Pismo będzie dostępne w "empikach" i salonikach prasowych Ruch.

A oto przykład zadania z numeru 1 MMM:
Żołędzie dla zoo.
Agatka, Basia, Kazik, Marcin, Piotrek i Zuzia przynieśli do zoo zebrane przez siebie żołędzie. Dostali za nie łącznie 30 zł i 90 gr. Jedno z dzieci otrzymało pewną kwotę, drugie połowę tej kwoty i 10 gr, trzecie trzecią część tej kwoty i 20 gr, czwarte czwartą część tej kwoty i 30 gr, piąte piątą część tej kwoty i 40 gr, szóste szóstą część tej kwoty i 50 gr. Agatka i Marcin dostali razem tyle pieniędzy ile Basia. Piotrek, Marcin i Zuzia otrzymali razem 10 zł.
Ile pieniędzy dostało każde z dzieci, jeśli wiadomo, że najmniej dostała jedna z dziewczynek?

Obrazki Logiczne

Miesięcznik łamigłówkowy

nr 28, sierpień 2006

nr 20, listopad 2005

nr 19, październik 2005

nr 17, wrzesień 2005

nr 16, sierpień 2005

Gazeta Wrocławska

31 października - 1 listopada 2002

Pojawiło się nowe pismo - wydawany przez Oficynę Wydawniczą ATUT Magazyn Miłośników Matematyki. Jest ono przeznaczone nie dla specjalistów, lecz dla interesująćych się tą dziedziną uczniów oraz wszystkich lubiących matematyczne zagadki i łamigłówki. MMM współpracuje z organizatorami Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych, można więc będzie na jego łamach znaleźć wszelkie informacje o eliminacjach do tego konkursu.
Zapraszamy miłośników matematyki oraz tych, którym logiczne myślenie sprawia przyjemność do wspólnej przygody.

Konkrety

18 grudnia 2003, 25 grudnia 2003, 8 stycznia 2004

Kwartalnik adresowany do wszystkich, którzy lubią myśleć i znajdują przyjemność w rozwiązywaniu zagadek logicznych i łamigłówek. Nie muszą mieć w tym zakresie dużego doświadczenia, gdyż z naszym pismem tej sztuki można się uczyć krok po kroku. Służy temu Samouczek zadaniowy i ogłaszany w każdym numerze konkurs Łamanie głowy, czyli burza w mózgu.

W MMM można znaleźć ponadto:
- popularne artykuły o matematyce pisane dla Czytelnika bez specjalistycznego przygotowania (wystarczy wiedza na poziomie gimnazjum) w działach Gry, w które gramy, Z życia liczb, Etiudy geometryczne, Matematyka od podstaw i in.;
- informacje z historii matematyki, prezentacja sylwetek jej badaczy w dziale Z matematycznego lamusa oraz eseje na temat nauczania matematyki w dziale Z notatnika starego belfra;
- szczegółowe instrukcje do wykonywania wymyślnych konstrukcji przestrzennych w dziale Zrób sobie bryłkę;
- prezentacje ciekawych form konkursów matematycznych (lokalnych i ogólnopolskich) oraz sukcesów naszych uczniów na różnych zawodach międzynarodowych w dziale Matematyczne zmagania.

W piśmie nie brakuje zadań logicznych, szarad, zagadek i łamigłówek. Szczególnie polecamy dział rodzinny, tzw. Sztafetę pokoleń, czyli zadania dla pięcio-, dziesięcio-, piętnasto-, dwudziestolatków i starszych.