Delta

Popularny miesięcznik matematyczno-fizyczno- astronomiczny

Nr 12/2005

MiniMaraton Matematyczny
Na początku września 2004 r. w Białymstoku odbył się uroczysty Zjazd Polskiego Towarzystwa Matematycznego z okazji 85-lecia powstania Towarzystwa. Towarzyszyło mu wiele imprez popularno-naukowych dla młodzieży, zorganizowanych w ramach Dni Matematyki w Białymstoku. Na ich zakończenie odbył się MiniMaraton Matematyczny - konkurs dla gimnazjalistów pod patronatem Magazynu Miłośników Matematyki. Wzięło w nim udział ponad 100 uczniów. Maraton składał się z sześciu 45 minutowych rund (mini w nazwie wzięło się właśnie ze z góry ograniczonego czasu trwania zawodów). Najlepszym do końca wiernie kibicowali pod drzwiami koledzy, nauczyciele i rodzice. Zwycięzcami zostali: Joachim Jelisiejew (I), Grzegorz Mironowicz (II) i Marcin Kamiński (III), którym raz jeszcze gratulujemy.

Poniżej przedstawiamy wyciąg z regulaminu konkursu i maratonowe zadania. Na końcu zamieszczamy prawidłowe odpowiedzi i sposób oceniania, a jeszcze dalej - wskazówki do rozwiązań. Jeśli ktoś z Czytelników Delty uzna zadania maratonu za interesujące na tyle, by je rozwiązać, lub sam pomysł maratonu ciekawy na tyle, bo go wykorzystać, będzie nam bardzo miło. Przy okazji dziękujemy Redakcji Delty za gościnne przyjęcie nas na jej stronach.
Redakcja MMM

Nr 9/2004

W dziale Mała Delta czytaj MMM z wizytą w Delcie, czyli lekcja z okazji Festiwalu Nauki.
Małą Deltę opracowała Malgorzata Mikołajczyk.

Nr 1/2004

Miłośnicy matematyki mają swoje czasopismo: Magazyn Miłośników Matematyki, w skrócie mmm. Określenie "miłośnik" należy rozumieć wąsko: w zasadzie nie obejmuje ono zawodowców ani pretendujących do bycia zawodowcami, ale jest ono wystarczająco szerokie, by objąć wszystkich, którzy są ciekawi matematyki, lubią myśleć logicznie i rozwiązywać nietypowe zadania, często niewymagające obliczeń, a jedynie dobrego pomysłu. Matematyka jawi się jako obszar przyjazny i przytulny, choćby i wbrew doświadczeniom lekcyjnym, które zresztą mogą stać się przyjemne po lekturze artykułów z cyklu Matematyka od podstaw albo Samouczek zadaniowy.

Jeśli redakcja dedykuje czasopismo uczniom gimnazjum, to nie należy się tym zrażać. Innym też wolno czytać.
I warto!