O Magazynie

Magazyn Miłośników Matematyki (MMM) jest kwartalnikiem poświęconym rozrywkom matematyczno-logicznym. Magazyn ukazuje się cztery razy do roku: w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku.

MMM adresowany jest do wszystkich tych, którzy lubią myśleć i znajdują przyjemność w rozwiązywaniu zagadek i łamigłówek logicznych, i to zarówno do starych wyg, jak i do całkiem zielonych w tej sztuce. Do lektury naszego Magazynu nie jest więc konieczne posiadanie jakiegokolwiek przygotowania matematycznego czy też doświadczenia w zakresie rozwiązywania łamigłówek. Z naszym pismem nawet zupełnie początkujący w tej sztuce mogą się jej nauczyć krok po kroku. Służy temu Samouczek zadaniowy i ogłaszany w każdym numerze konkurs Łamanie głowy, czyli burza w mózgu (zobacz więcej nt. konkursu).

W MMM można też znaleźć popularne artykuły o matematyce i jej twórcach. Ich lektura również nie wymaga specjalistycznego przygotowania matematycznego. Zakładamy, że Czytelnik posiada w tym zakresie wiedzę na poziomie ucznia kończącego gimnazjum.

Polecamy działy:

  • Gry, w które gramy - dotyczący zagadnień z teorii gier i przedstawiający opisy ciekawych gier,
  • Z życia liczb - przedstawiający ciekawe problemy z zakresu arytmetyki i algebry,
  • Zrób sobie bryłkę - kącik miłośników przestrzennych łamigłówek geometrycznych i klejenia wielościanów,
  • Etiudy geometryczne - krótkie teksty dotyczące szkolnej geometrii,
  • Matematyka od podstaw - opisy zagadnień z podstaw matematyki,
  • Matematyka na klawiszach - prezentuje problemy, do rozwiązania których można wykorzystać kalkulator lub komputer,
  • Era menedżera - dział zadań menedżerskich,
  • Z matematycznego lamusa - dział prezentujący teksty o historii matematyki i sylwetki jej badaczy,
  • Z notatnika starego belfra - cykl kontrowersyjnych felietonów o nauczaniu,
  • Matematyka i życie - przykłady zastosowań metod matematycznych w innych dziedzinach nauki i w życiu codziennym.

W dziale Między nami szperaczami polecamy ciekawe strony internetowe, pozycje książkowe oraz wybrane wypowiedzi z naszego Forum Czytelników.
W każdym numerze jest dużo zadań dla Czytelników. W cyklu Matematyczne zmagania prezentujemy zadania z rozmaitych konkursów krajowych i zagranicznych, a w Sztafecie pokoleń, czyli 5-10-15-20 - łamigłówki dla całej rodziny.

Zapraszamy miłośników matematyki oraz tych, którym logiczne myślenie sprawia przyjemność i satysfakcję, do wspólnej, intelektualnej przygody. Łamy MMM są otwarte na ciekawe artykuły, redakcja czeka na pomysły tematów, które można poruszyć w kolejnych numerach, oraz na propozycje interesujących zadań (także konkursowych). Piszcie do nas!