Wasze opinie...

Postuluję natychmiastowa zmianę nazwy z olimpiada matematyczna na rocznica matematyczna (lub inną, byle logiczną, w wersji międzynarodowej może być np. mathematics annale).
Słowo olimpiada, jak powszechnie wiadomo, oznacza okres czterech lat. Obecna nazwa nie ma więc sensu (podobnie jak np. biennale plakatu, które odbywałoby się co 3 lata). Wstyd, że nazwy tej używają matematycy, którzy nawołują do dbałości o precyzje wypowiedzi.
Dominika z Lublina

Zadanie o żebropławie (MMM 4/2004) to superzadanko. Proste, ale zaskakujące! Więcej takich!
Arkadiusz Krzemiński, Gdańsk

Jestem uczennicą II klasy gimnazjum i interesuję się matematyką, dlatego kupuję każdy numer MMM. Chętnie też biorę udział w różnych konkursach. Czy mogę przesyłać rozwiązania e-mailem?
Ilk

Zadania konkursowe muszą zawierać kupon konkursowy, więc trzeba je przesyłać i tradycyjną pocztą. Pozostałe mogą być mailem.
(Red.)

Podczas ubiegłorocznej edycji konkursu Lwiątko powstał problem. Szkoły chętnie zgłaszałyby uczniów, ale mają odgórny zakaz uczestnictwa w płatnych konkursach. Dziwi, że zakaz ten widomie nie obowiązuje w przypadku Kangura... A Lwiątko jest tańsze od Kangura o złotówkę.
Podobne konkursy - kształcące i będące mądrą zabawą - muszą kosztować, bo nie mogą liczyć na finansowanie MENiS. W każdej szkole istnieją fundusze (Komitet Rodzicielski, Rada Rodziców) pozwalające uniknąć przymusu w uiszczaniu opłaty przez gorzej sytuowanych uczniów.
AS

Bardzo dziękuję za przyznanie mi zaszczytnego tytułu Eksperta Łamania Głowy. Z jednej strony wielce cieszą mnie takie wyrazy uznania, ale z drugiej - jestem nimi zażenowany, gdyż są one efektem długiej, wytężonej, a nawet mrówczej pracy! Nie mogę zatem równać się ze znakomitymi matematykami, którzy podobne i znacznie lepsze osiągnięcia uzyskują po krótkiej chwili olśnienia. Jedynymi czynnikami stymulującymi moje zaangażowanie w matematyczne zmagania są: miłość do matematyki i potrzeba bycia pożytecznym członkiem społeczeństwa. Jako emeryt dysponuję dużym zasobem czasu, więc wykorzystuję go właśnie w ten sposób. Dlatego najchętniej tworzyłbym anonimowo, aby nie być posądzonym o nadmierną ambicję lub chęć sławy czy rywalizacji.
RR

Nie mogłem oprzeć się pokusie rozwiązania zadań konkursowych z numeru 2(7) MMM, gdyż okazały się bardzo ciekawe. Za najbardziej pomysłowe uważam zadania o numerach 5, 6, 14.
RR

Och, jak mogłem przegapić konkurs z symetrią!!!??? Ja mam jeszcze dłuższy wyraz: AUTOMATOWYMI. Nie jest może zbyt zgrabny, ale spełnia wszystkie wymogi konkursu (przymiotnik automatowy podaje Słownik ortograficzny PWN E. Polańskiego, Warszawa 2000). A czy jest cos takiego jak automotyw? Wtedy mamy jeszcze 12 literowe: AUTOMOTYWAMI.
Waldek

Cieszę się, że zmienili Państwo reguły gry! Wygrałam bowiem 100 zł za rozwiązanie zadań konkursowych i nie chciałam wysłać następnych rozwiązań, by innym nie blokować radości wygrania czegoś. A teraz będę zbierała punkty na tytuł! Pozdrawiam :)
Sabina Janecka-Mastalerz

Dostałem dzisiaj nagrodę za wyraz symetryczny. Głupio się trochę czuję, jako zwycięzca, bo wyraz Oli - AUTOTOMIA jest o niebo lepszy (mimo że o jedną literkę krótszy) od mojego.
Piotr